Никарагва Роден Пронаоѓач Хозе Кастиљо се надева да стиска неговиот пат кон нивното богатство

Jose Castillo Хозе Кастиљо е импресивен млад човек кој ужива бокс да го задржи самиот во форма. Во неговите сопствени зборови “Секогаш кога ќе добие шанса сакам да слета неколку удари на круша или притиснете на брзина торба или скок јаже.” Сепак,, и покрај неговата љубов кон бокс, тој е нежен, семеен човек.
Јас неодамна се сретна Хозе преку мојот Фејсбук група Независни пронаоѓачи – Помагаат пристигна! каде што тој ми кажа за неговиот нов спортски изум наречен "панта рекети". И, непотребно да се каже, Јас бев заинтригиран и мораше да дознаете повеќе за Хозе и неговиот пронајдок.

Jose was born in Managua Nicaragua in 1979 и дојдоа во САД со своето семејство во 1980 како мало дете. Тој го сакаше и спортуваа вклучувајќи кревање тежина и бокс сите од својот живот. Дополнително, тој е "роден изумителот". Како Хозе го стави “Отсекогаш сум имал идеи во мојата глава и јас сум навистина иноватор на сè.” Тој сега има неговото семејство, вклучувајќи сопруга и трите деца.

На зглоб рекети беше 'зачнат’ пред околу две години, кога Хозе сакаше да се обиде нов спорт, па тој почна да игра ракомет во локалната racquetball суд. Таму тој излезе со идејата за комбинирање на бокс со racquetball. “Ми се допаѓа да пробаат нови работи, но никогаш не се обидел да одиме напред со нив, бидејќи на стравот [но] бидејќи економијата доби лоши почнав да се обидуваат некои идеи.” Тој направи две зглоб тенис во тоа време, а остатокот е историја.

Секој зглоб рекети во основа е круг рамка за 18 инчи во дијаметар низ кои стрингови се навој во излежан модел сличен на тенис или racquetball рекети. А форма на буквата У рачка е централно прицврстена за конструкцијата зад жици.

Пар на панта тенис се одржуваат од страна на секој играч, по еден во секоја рака во предниот дел на соодветните стави на Запалената. Вие во основа "борба’ со топката од удирање тоа против еден ѕид или во racquetball суд. Алтернативно, можете да играте против противник со користење на истите правила како и во racquetball. Или создава интензивен тренинг

Играта може да се игра со користење на различни големина топки да се создаде различни тренингот рутини. На пример една поголема, потежок топката се користи за сила обука. Помал, побрзо топката се користи за да се зголеми рака брзина и координација.

Како за иднината, Jose би сакале да ги лиценцираат своите зглоб рекети на компанијата се вклучени во фитнес индустријата. Но Jose вели дека тоа тешко да се добие една компанија заинтересирани, бидејќи тој се чувствува најмногу се скептични за пронајдоци од нови пронаоѓачи.

Уште, Хозе е оптимист и многу упорен. Како што вели тој “ни Жителите на Никарагва се тешко работници” Тој сака зглоб рекети да се користи од страна на спортистите или обука метод за боксери. “Знам дека овој производ ќе биде голем хит, евентуално создавање на нов спорт.”

Хозе, исто така, има неколку други пронајдоци, повеќето имаат врска со спортот. Всушност, тој го формирал своја компанија Нови Skool Спорт, Inc. да се промовира и на пазарот неговите пронајдоци.

И јас сакам својот однос кон остварување. Како неговиот веб-сајт држави “Наша цел е да се донесе на забава во обука.” Му посакувам среќа во остварувањето на таа… тоа е токму она што денес е седентарен, прекумерна тежина општество треба. Замислете повеќе луѓе добивање здрави’ бидејќи тие уживаат остварување.

Додека зборував со Хозе, Сакав да добие "нехиспанското перспектива’ за своите искуства измислување во надеж дека на помагање на други пронаоѓачи на нехиспанското наследство со било уникатен проблеми со кои може да се судрите. Затоа, Го прашав Хозе тоа прашање.

Одговор на jose беше донекаде изненадувачки за мене, “Но никој од членовите на моето семејство верувам дека може да се случи. Повеќето од нив велат, "Дека ако сте бели американски можете да ги правите нештата како што. Но, бидејќи вие не сте само се спогоди за било работа и се грижи за вашето семејство. Вие сте сонување.’ Знам дека тие се добронамерни но одбиваат да решат за тоа. Јас ќе се направи тоа и јас не се плашам да сонуваш големи. Ова е Америка земја на имигранти. Јас се Никарагва би можело да биде предност на крајот.”

Ми се допаѓа неговиот оптимизам. Ајде да му помогне да докаже дека етничката припадност нема место во успехот или неуспехот на пронаоѓачи во профитирање од нивните пронајдоци!

Конечно, Го прашав Хозе ако има било какви совети за нови пронаоѓачи да се избегнат некои од проблемите тој се сретнал. Тој одговорил “Dona € ™ т да престане да сонува, задржи верувајќи и никогаш не се откажуваме. Имаат верба во вашите одлуки, така што ќе Dona € ™ т двоумете на преземање на следните чекори. Пронаоѓачи се тврдоглави луѓе и тоа е она што ни прави брилијантен.”

И, Не можам да се расправаат со кои… и Му благодарам на Хозе за споделување на неговата приказна.

Можете да се јавите Хозе во Њу Skool Спорт, Inc. 1-786-271-7306 или преку неговиот веб-сајт www.newskoolsports.com.

Со почит,

Брајан Р. Rayve
Сопственик, InventionPatenting.com

P.S. Тука е најновата видео покажува зглоб рекети на Jose во употреба.Add to Technorati Favorites

Никарагва роден пронаоѓачи Никарагва Никарагва пронаоѓачи пронаоѓачи на jose Кастиљо бокс Вреќи Крушки скок јажиња Фејсбук групи независни пронаоѓачи независни пронаоѓачи помагаат пристигна нова спортска пронајдоци спортски пронајдоци зглоб рекети пронајдоци Манагва Никарагва игра спорт спортување кревање тежина пронаоѓачи иноватори иновации ракомет racquetball ракомет судови racquetball судовите racquetballs тенис тенис racquetball тенис racquetball правила вежбање тренингот рутини рака брзина координација лиценца лиценцирање фитнес индустријата Жителите на Никарагва спортисти методи за обука боксери нови спортски нови Skool спортски промовира пронајдоци промовирање пронајдоци пазарот пронајдоци маркетинг пронајдоци вежба остварување обука добивање здрави се здрави се поздрава добивање поздрав шпанска перспектива измислување нехиспанското наследство Америка имигранти етничка припадност профитирање од пронајдоци профит од пронајдоци нови пронаоѓачи